AquaparkyAquaparky

TERMÁLNE KÚPALISKO BEŠEŇOVÁ

TERMÁLNE KÚPALISKO BEŠEŇOVÁ

GINO PARADISE BEŠEŇOVÁ je areál s termálnymi bazénami, ktorý ďalej obsahuje množstvo víriviek, masážnych trisiek, tobogánov, sáun, reštaurácií a mnoho iných atrakcií. Termálna voda blahodarne pôsobí na pohybové a dýchacie ústrojenstvo, urologické problémy, má priaznivé kozmetické účinky a vďaka prvku lítium pozitívne pôsobí na psychiku.

 

AQUAVITAL PARK Kúpele Lúčky

AQUAVITAL PARK Kúpele Lúčky

Nádherné prostredie Chočských vrchov, kúpeľná atmosféra, profesionálne procedúry a nový vonkajší bazén s  rozličnými atrakciami ako sú vzduchové lehátka, protiprúd, vodná čaša, podhladinové osvetlenie, masážne trysky a chrliče vody. Vonkajší sedací bazén s minerálnou vodou s teplotou 36 – 38 st. C ponúka relax a uvoľnenie.

AQUAPARK TATRALANDIA

AQUAPARK TATRALANDIA

Najväčší aquapark na Slovensku s celoročnou prevádzkou vďaka termálnej vode. V lete v areáli prebiehajú animačné programy plné zábavy a výhier. Športovci majú k dispozícii veľkú športovú plochu a pre najmenších je pripravené malé detské kráľovstvo, ktoré im ponúka zábavu na celý deň. 26 km od hotela.

 

Turistické atrakcieTuristické atrakcie

VLKOLÍNEC – pamiatka UNESCO

VLKOLÍNEC – pamiatka UNESCO

Najzachovalejšia rezervácia ľudovej architektúry na Slovensku. Čisto drevená obec zapísaná do zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO je súčasťou mesta Ružomberok a od hotela je vzdialená cca 5 km. Do Vlkolínca sa môžete dostať viacerými spôsobmi. Najpohodlnejšie autom, ale pre tých, ktorí chcú spojiť príjemné s užitočným odporúčame pešiu prechádzku priamo z mesta cez Malinô Brdo alebo farmu Gejdák. Rovnako môžete skombinovať váš výlet s použitím kabínkovej lanovky z Hrabova, ktorá vás vyvezie na Malinô Brdo, odkiaľ je to už do Vlkolínca len cca 30 minút chôdze.

SKIPARK Ružomberok - Malinô Brdo

SKIPARK Ružomberok - Malinô Brdo

Celoročné stredisko cestovného ruchu je vzdialené len 2 km od centra mesta. Vstupnou bránou do strediska je Hrabovo, odkiaľ vedie 8-miestna kabínková lanová dráha. V zime je súčasťou strediska aj lyžiarska škola, skiservis, požičovňa výstroje, a samozrejme umelo zasnežované svahy. V lete je v okolí množstvo turistických chodníkov a zaujímavých terénov nielen pre turistiku, ale aj pre cykloturistiku. V roku 2010 boli v Hrabove uvedené do prevádzky dve lanové dráhy – Tarzánia a TARZANKA a pre vyznávačov rýchlej jazdy na bicykli – Specialized Bike Park. Lokalita Hrabovo je od hotela vzdialená len 2 km a je obľúbeným miestom na trávenie voľného času plným zábavy s možnosťou vyskúšať napríklad netradičné vodné atrakcie ako AQUASKIPPERAQUAZORBING, alebo sa len jednoducho počlnkovať po jazere. V Hrabove si môžete vyskúšať jazdu na terénych kolobežkách, alebo si zahrať paintball.

HRAD LIKAVA

HRAD LIKAVA

Od nášho hotela je vzdialený len cca 5 km, a preto ho môžete navštíviť kedykoľvek pešo! Ponúkne vám pohľad do histórie regiónu v ktorom sa nachádzate. Jedná sa o kráľovský strážny hrad zo 14. storočia, v ktorom je umiestnená expozícia histórie hradu obohatená o ukážku mučiarenského náradia. Hrad údajne postavili templársky mnísi, ktorých výskyt v okolí Ružomberka je opradený mnohými legendami.

Drevený artikulárny evanjelický kostol - Leštiny

Drevený artikulárny evanjelický kostol - Leštiny

Drevený artikulárny kostol je artikulárny evanjelický kostol v obci Leštiny, národná kultúrna pamiatka a lokalita Svetového dedičstva UNESCO. V kostole sa každú nedeľu konajú evanjelické Služby božie. Bol tu pokrstený aj Pavol Országh Hviezdoslav. Kostol sa nachádza v malej obci Leštiny 7 km od mesta Dolný Kubín. Leží v údolí medzi Chočskými vrchmi a Oravskou vrchovinou. Bol postavený v rokoch 1688 až 1689 na príkaz Jóba Zmeškala, kapitána hradnej stráže na Oravskom hrade a prvého „vicišpána“ v Dolnom Kubíne.

Drevený artikulárny evanjelický kostol Svätý Kríž

Drevený artikulárny evanjelický kostol Svätý Kríž

Za obcou Svätý Kríž sa nachádza drevený artikulárny kostol, ktorý patrí medzi najväčšie drevené kostoly v Európe. Bol tu prenesený počas výstavby Liptovskej Mary v rokoch 1974 až 1982 zo zatopenej obce Paludza. Prvý drevený evanjelický kostol v obci Paludza bol vystavaný v roku 1693 po Šopronskom zemskom sneme na ktorom bolo prijatých 82 článkov - artikulov, keď cisár Leopold povolil protestantom stavať drevené kostoly. Kostoly museli stáť mimo obce a museli byť postavené len z dreva. Neskôr bol kostol prestavaný tesárskym majstrom Jozefom Langom, ktorý nevedel čítať a písať bez projektov za 8 mesiacov v roku 1774 do dnešnej podoby. Kostolná veža bola postavená v roku 1781 a v roku 1921-1922 boli osadené vo veži nové zvony. V interiéri je barokový oltár, kazateľnica, kamenná krstiteľnica, maľby s biblickými výjavmi, lustre z benátskeho skla a organ. Kostol má kapacitu 6000 osôb.

GOTICKÝ KOSTOL VŠETKÝCH SVÄTÝCH LUDROVÁ – KÚT

GOTICKÝ KOSTOL VŠETKÝCH SVÄTÝCH LUDROVÁ – KÚT

 

Presný časový údaj o vzniku kostola neexistuje, ale historici a reštaurátori jeho vznik datujú do druhej polovice 13. storočia. Nakoľko ide o staré patrocínium, a v danom objekte sú použité ešte románske a ranogotické architektonické prvky, mohol by sa datovať i do prvej polovice 13. storočia. Reštaurátorský prieskum pod vedením Ing. arch. Juraja Matáka zistil, že svätyňa bola postavená spolu so sakristiou. Táto sakrálna pamiatka reprezentuje tzv. kolonizačný typ kostola, čiže kostol s pravouhlým presbytériom štvorcového pôdorysu, obdĺžnikovou loďou a sakristiou pristavanou k svätyni z jej severnej strany. Najstaršie architektonické časti kostola sa nachádzajú vo svätyni, a to: štrbinové okno na východnej stene, južné okno s poloblúkovým ukončením a rebrá klenby, ktoré zaujmú svojou jednoduchosťou, klinovým profilom a absenciou akýchkoľvek sediel alebo podstavcov. K mladším častiam kostola patrí južná bočná loď a veža kostola na jeho západnej strane. Prestavba bola realizovaná v druhej polovici 15. storočia. Pôvodný západný vstup zamurovali a ako nový, hlavný, vstup do kostola slúžil neskorogotický sedlový portál. Veža bola zvýšená vďaka renesančnej úprave v 17. storočí, čo dosvedčuje i sgrafito na jej okrajoch. Kostol obkolesuje renesančný múr, ktorý bol neskôr v 19. storočí zastrešený šindľovou strieškou. Vstupná brána je postavená v klasicistickom štýle a na kovanej železnej bráne sa nachádzajú iniciály mien a priezvisk Mórica a Petronely Rakovských.

 

DEMÄNOVSKÁ JASKYŇA SLOBODY

DEMÄNOVSKÁ JASKYŇA SLOBODY

Jaskyňa sa nachádza 13 km južne od Liptovského Mikuláša v Nízkych Tatrách, na pravej strane Demänovskej doliny, niekoľko kilometrov pod známym lyžiarskym strediskom Jasná. Serpentínový chodník od parkoviska k jaskyni má dĺžku asi 400 m a prevýšenie 67 m. Výstup k jaskyni trvá 10 - 15 min. Na výstupovej trase je náučný chodník.

ORAVSKÝ HRAD

ORAVSKÝ HRAD

Zachovalý rozsiahly hrad sa týči na strmom vápencovom brale priamo nad obcou vo výške 112 m nad hladinou rieky Orava. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou.
Oravský hrad, kedysi sídlo Oravskej župy, vznikol v 13.-tom storočí na mieste staršieho osídlenia pochádzajúceho asi z rozhrania letopočtov. Prvá písomná historická zmienka pochádza z roku 1267, kedy bol kráľovským majetkom. Postupne menil majiteľov. O dnešný vzhľad sa postarali Thurzovci, ktorých stavebná obnova hrad zaradila medzi významnéstavby renesančného obdobia. V roku 1800 hrad vyhorel a bol veľmi poškodený. Čoskoro však bolo postarané o jeho konzerváciu a obnovu, pričom Pálffyovci (poslední majitelia) sa pokúsili o čiastočnú romantickú úpravu.
Posledná a najvýznamnejšia komplexná obnova hradu sa uskutočnila až v rokoch 1953 - 1968.
Interiér budov sa zachoval z čias gotiky, renesancie a romantizmu. Najzachovalejší je interiér kaplnky so zariadením z roku 1752.

HAVRÁNOK

HAVRÁNOK

Havránok je archeologická lokalita nad priehradným múrom Liptovskej Mary a múzeum v prírode. Nachádza sa 2 km južne od obce Bobrovník v okrese Liptovský Mikuláš. Leží na východnom úpätí vrchu Úložisko (741,7 m n. m.).
Bolo tu objavené keltské opevnenie osady Kotínov s druidskou svätyňou z 1. storočia pred Kr. Odkrytá bola obetná šachta s oltárikom a milodarovými obeťami, kamenné cesty so stĺporadím, ako aj keltské napodobeniny antických mincí. V 12. až 15. storočí tu bola slovanská osada, stál tu stredoveký zemepanský drevený hrádok, opevnený palisádami s priekopou a s obytnou vežou. V neskoršom období bol vybudovaný murovaný kostolík. Havránok je sídliskom z doby laténskej (púchovskej kultúry) a z vrcholného stredoveku.
Stavby (pôvodné opevnenie s kamennými hradbami, drevenými palisádami a vstupnou bránou, ako aj zrubový dvorec), obetiská, nástroje a predmety tvoria po zrekonštruovaní archeologické múzeum v prírode, ktoré je od roku 1967 národnou kultúrnou pamiatkou.
Prístup k areálu je možný po červeno-značkovanej trase z obce Bobrovník (autobus, cca 35 minút) alebo z obce Vlachy (autobus, vlak, cca 45 minút).

LIPTOVSKÁ MARA

LIPTOVSKÁ MARA

Rieka Váh spôsobovala v minulosti mnohé záplavy, preto bola vybudovaná tzv. Vážska kaskáda - systém priehrad a vodných elektrární, ktoré už mnoho rokov úspešne ochraňujú Liptov pred povodňami. Prvá priehrada Vážskej kaskády - Najväčšia vodná nádrž na Slovensku - Liptovská Mara bola vybudovaná v rokoch 1965 až 1975. Rozloha vodného diela je 22 km2 a maximálna hĺbka dosahuje 43 m. Vďaka svojej veľkosti si právom zaslúži prívlastok - Slovenské alebo Liptovské more. Liptovská Mara je pomenovaná podľa zaniknutej obce Liptovská Mara, ktorá bola spolu s ďalšími obcami (Parížovce, Černice, Sokolče, Stará / Liptovská Sielnica, Paludza, Vrbie, Nižné a Vyšné Dechtáre, Ráztoky, Demčín) zaplavená pri stavbe nádrže. Z obce sa zachoval iba gotický kostolík, ktorý sa nachádza v lokalite Havránok. Jeho najhodnotnejšie architektonické a výtvarné časti boli prenesené do múzea liptovskej dediny v Pribyline. Na ostrove Ratkovie, ktorý je známou dendrologickou a ornitologickou lokalitou, je arborétum (zbierka živých drevín, resp. botanická záhrada so špecializáciou na výskum a pestovanie drevín) s náučným chodníkom.

MÚZEÁ A GALÉRIEMÚZEÁ A GALÉRIE

GALÉRIA ĽUDOVÍTA FULLU

GALÉRIA ĽUDOVÍTA FULLU

Milovníci výtvarného umenia svetovej úrovne určite neobídu Galériu Ľ. Fullu, zakladateľa slovenskej výtvarnej moderny. V roku 1936 bol Ľudovít Fulla odmenený bronzovou medailou za scénografické návrhy na Trienále užitých umení v Miláne, nasledujúci rok získal Grand Prix za obraz Pieseň a práca na svetovej výstave v Paríži. V roku 1963 dostal titul národný umelec. Za postavenie a prevádzkovanie Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku v roku 1969 daroval štátu množstvo svojich diel. Diela Ľ. Fullu patria k najdrahším obrazom slovenskej tvorby. Obraz s názvom V poli na jeseň bol vydražený za takmer 100 tis. EUR a je tak najdrahším obrazom od slovenských autorov vôbec.

LIPTOVSKÉ MÚZEUM RUŽOMBEROK

LIPTOVSKÉ MÚZEUM RUŽOMBEROK

Liptovské múzeum v Ružomberku je jedným z najväčších regionálnych múzeí na Slovensku. Bolo založené v roku 1912 z iniciatívy bratov Arthura a Júliusa Kürtiovcov pod názvom Liptovská muzeálna spoločnosť. Prvé expozície boli umiestnené v budove starej fary. Koncom roku 1921 múzeum prešlo do správy mesta Ružomberok pod názvom Liptovské múzeum. V roku 1937 bolo dostavaná účelová budova, v ktorej múzeum sídli dodnes. Od r. 1974 je súčasťou Liptovského múzea Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku. V súčasnosti je zriaďovateľom múzea Žilinský samosprávny kraj.

MAUZÓLEUM ANDREJA HLINKU

MAUZÓLEUM ANDREJA HLINKU

S výstavbou pamätného miesta Andreja Hlinku sa začalo v roku 1939. Mauzóleum má dve časti, kaplnku so vstupom a hrobku na ľavej strane od kaplnky. Jeho súčasťou je aj busta spolu s nerezovým krížom. V strede je umiestnená bronzová rakva s posmrtnou maskou A. Hlinku. V septembri 1944 zaútočilo povstalecké lietadlo s cieľom zničiť Hlinkovu hrobku a vláda sa rozhodla premiestniť Hlinkove pozostatky na neznáme miesto. Dodnes sa nevie, kde sú. Mauzóleum prevádzkuje Mesto Ružomberok